ნატალია ჯვარიძე 18.02.2026
აზერბაიჯანსა და სომხეთში შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტის ვიზიტის ფონზე, რეგიონს გაფართოების საკითხებში ევროკომისარი მარტა კოსი ეწვევა. ისევე როგორც ვენსი, ჯერჯერობით დაუდასტურებელი ცნობებით, ისიც მხოლოდ ერევანსა და ბაქოში ჩავა. ანალიტიკოსების შეფასებით, ევროკავშირის მიზანი რეგიონში ამერიკის გავლენის დაბლანსებაა.
საპარლამენტო უმრავლესობაში ამბობენ, რომ „გრანტების კანონს" ვინც დარღვევს, ყველა პასუხს აგებს. მათ შორის არ გამორიცხავენ მეხუთე პრეზიდენტზე განხორციელდეს ამ კანონით გათვალისწინებული სამართლებრივი დევნა. ანალიტიკოსთა ნაწილი ფიქრობს, რომ კანონი ყველასთვის ერთი უნდა იყოს, თუმცა სალომე ზურაბიშვილის დაჭერა ნაკლებად მოსალოდნელია, ნაწილი კი არ გამორიცხავს, რომ ეს სცენარი ერთ დღეს მართლაც ვიხილოთ.
ირმა ჩიტაია 18.02.2026
ბათუმში უძრავი ქონების ბაზარზე ბინების შესყიდვის თვალსაზრისით კვლავ უცხო ქვეყნის მოქალაქეები ლიდერობენ. აქტიურობა უკვე ერთნაირია, როგორც მეორად, ასევე ახალაშენებულ ბინებზე. ბოლოდროინდელი კვლევები ცხადყოფს რომ უკვე მეორად ბაზარზეც კი უძრავი ქონების თითქმის ნახევარს უცხოელები ყიდულობენ. ეს კი ადგილობრივი მოსახლეობის სტრუქტურის ცვლილებას იწვევს.
ოპოზიციურ ჟურნალისტს, ელისო კილაძეს, რომელსაც სოცქსელებში ათეულათასიანი აუდიტორია ჰყავს და ხშირად ჩნდება ტელევიზიებში მიწვეული სტუმრის სტატუსით, პროკურატურად ბრალს სდებს ქოლცენტრების სქემაში მონაწილე დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრობაში. მმართველ პარტიაში ამბობენ, რომ პროკურატურის ოთხშაბათის ბრიფინგი მკაფიო მაგალითია, როგორ ხდება დანაშაულის გამოძიება. ოპოზიციაში კი აცხადებენ, ქვეყანაში ისეთი ქაოსია, ელისო კილაძე კი არა, ხვალ კობახიძე რომ დააკავონ, გასაკვირი არ იქნებაო.
თამარ ვეფხვაძე 18.02.2026
დიპლომატიური მზადყოფნისა და სამხედრო ძალის დემონსტრირების პარალელურად, დონალდ ტრამპი, ირანი და მათი რეგიონული ოპონენტები შეთანხმების შანსსა და ახალი ესკალაციის რისკს ერთდროულად ზრდიან - მოლაპარაკებების მაგიდასა და სამხედრო პლატფორმებზე დაწყებული თამაში ახლო აღმოსავლეთში ძალთა ბალანსის გადამწყვეტ ფაზაში გადადის. |