რუსეთი საქართველოსთან დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენას ითხოვს. საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მიხაილ გალუზინმა განაცხადა, რომ ეს დიდ ეკონომიკურ სარგებელს მოუტანდა საქართველოს და ქვეყნის ხელისუფლება წესით უნდა დაფიქრდეს ამაზე. რუსეთის მთავრობის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ავერჩუკმა კი განაცხადა, რომ მიმდინარეობს მუშაობა აფხაზეთის გავლით საქართველოსთან სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენაზე. რა გეგმა ჩანს ამ განცხადებების მიღმა და როგორი უნდა იყოს საქართველოს ხელისუფლების პოზიცია?
ოპოზიციის ერთობის დოკუმენტზე „ლელომ" საბოლოოდ უარი თქვა. „ნაცმოძრაობაში" ამ საკითხზე ისევ აზრთა სხვადასხვაობაა საბოლოო გადაწყვეტილების მიღება ვერ ხერხდება. „კოალიცია ცვლილებებისთვის" კი აცხადებს, რომ დოკუმენტის გასაჯაროების შემდეგ იმ პოლიტიკურ ძალებს, რომლებიც მასზე ხელმოწერაზე უარს იტყვიან, საზოგადოებისათვის თავისი პოზიციის ახსნა მოუწევთ.
პლასტმასის ჭურჭლის გამოყენება საქართველოში თითქმის სრულად აიკრძალება. ეს ნიშნავს, რომ პლასტკის მასალაში ან ნაკეთობაში შეფუთული ან განთავსებული სურსათი ადგილობრივ ბაზარზე აღარ გაიყიდება - არც ადგილობრივი წარმოების პროდუქცია და არც იმპორტირებული. აკრძალვა გავრცელდება პლასტმასის ბოთლებზეც, რომელსაც სასმელების მწარმოებლები იყენებენ. საკანონმდებლო ცვლილების მიზანი ეკოლოგიური უსაფრთხოება და საქართველოს მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაცვაა, რა მხრივაც ერთ-ერთ სერიოზულ საფრთხეს სწორედ პლასტმასის გამოყენება წარმოადგენს.
ქეთო გოგოხია 16.02.2026
ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმართ მოსახლეობის პროტესტი შეიძლება საბოლოოდ ჩაცხრეს. ამის პირობად ენერგეტიკოსები მიიჩნევენ ახალ შემუშავებულ კანონპროექტს, რომლის თანახმადაც ქონების და მიწის გადასახადის ნაწილი იმ თემში უნდა დარჩეს, სადაც სხვადასხვა სახის ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურული პროექტები განხორციელდება.